Back to top

„Víťazstvo nie je zadarmo, ale spolu sme silnejší!” – rozhovor s trénerom Debre Viktorom

< Späť
13-07-2020
„Víťazstvo nie je zadarmo, ale spolu sme silnejší!” – rozhovor s trénerom Debre Viktorom

iHC DAC Dunajská Streda vstupuje do druhej sezóny spoločnej česko-slovenskej MOL extraligy. Družstvo začína sedem týždňovú prípravu s novými cieľmi, novým trénerom a s novými hráčkami po absolvovaní negatívneho testovania na Covid. Rozprávali sme sa s trénerom družstva Debre Viktorom, ako si predstavuje sezónu s novým družstvom. Z rozhovoru sa dozvieme aké sú trénerové očakávania a taktiež čo odkazuje naším fanúšikom.


V predchádzajúcom klube ste podobne trénovali ženy, predtým ste však pôsobili pri mužskej hádzanej. Aké sú najzákladnejšie rozdiely medzi pohlaviami? 
Počas mojej trénerskej kariéry som pracoval väčšinou s mužmi, len posledné 3 roky som začal trénovať ženy. Rozdiely sú len v maličkostiach, moja skúsenosť je, že je jednoduchšia práca so ženami, lebo sú oveľa zodpovednejšie, disciplinovanejšie najmä na tréningoch. Je tiež pravdou, že sú v oveľa väčšom strese v ťažkých zápasovvých situáciách. 

Prečo ste si vybrali HC DAC? Aké sú vaše prvé dojmy z klubu a družstva? 
Prezident klubu mi predostrel veľmi sympatický projekt vzhľadom k budúcnosti, čo ma zaujalo a preto sa som sa rozhodol pre tento klub. Dlhodobé ciele klubu sú pre mňa výzvou. Rozprávame sa o veľmi dobre organizovanom klube, kde sú dané podmienky na dosiahnutie stanovaných cieľov. Je vidieť, že zámerne posilnili ženské družstvo vynikajúcimi hráčkami.

Kvôli pandémii sa minulá sezóna neukončila štandardne, môže to ovplyvniť plánovanie prípravy? 
Ani jeden klub neukončil sezónu štandardne, teda nikto nemá výhodu, či nevýhodu. V mesiacoh máj a jún hráčky absolvovali kondičné tréningy, práve preto, aby mali nejaký základ. 

Prvý zápas predchádza sedem týždňová príprava. Ako bude prebiehať práca počas tohto obdobia?
Rozmýšľal som nad kombinovanou prípravou, kde sa striedajú kondičné a technické tréningy. Pravdaže zo začiatku bude prevládať fyzická príprava, neskôr bude dominovať technická a taktická príprava. 

Aké sú vaše očakávania od hráčok, čo je pre vás v tréningu a v prístupe najdôležitejšie?
Začiatok bude určite ťažký, keďže to bude pre hráčky nové, nebude to jednoduché, čo je však v tomto prípade aj samozrejmé. S prístupom hráčok som nikdy nemal problém, tohto sa ani nebojím. Ide o profi hráčky, ktoré už niekoľko rokov hrali na vysokej úrovni a presne vedia, čo je dôležité. Mojím heslom je: poriadok, disciplína a veľa práce. Úspech si treba zaslúžiť, treba preň veľa pracovať. 

Aké sú vaše ciele pre novú sezónu?
v porovnaní s predchádzajúcimi sezónami musíme splniť oveľa náročnejšie ciele. Vedenie klubu chce družstvo vidieť do šiesteho miesta v MOL extralige. Myslím si, že sa nemôžeme uspokojiť, musíme sa snažiť aby sme boli lepšie a úspešnejšie. Našim snom je účasť v pohári EHF, preto musíme tvrdo pracovať deň čo deň, aby sa nám to podarilo. 

Čo odkazujete fanúšikom?
Úloha fanúšikov je veľmi dôležitá v živote družstva. Samozrejme počítame s ich podporou, v ťažkých okamihoch vedia veľmi pomôcť. Dúfam, že dobrou a bojovnou hrou si zaslúžime ich podporu. keďže len s nimi sme kompletným družstvom. Dôležité je, aby si užívali každý okamih zápasu. aby nás bezpodmienečne povzbudzovali!

Prajeme veľa úspechov v nadchádzajúcej sezóne!